Статьи
14.12.2018 14:21

Як продавали тепломережі

Історії з Нікополю, Вільногірська та Покрова.

Соцмісто і БАМ. Так називаються два мікрорайони 240-тисячного міста Кам’янске Дніпропетровської області, які першими весною цього року почали перехід на автономне опалення у бувшому Дніпродзержинську.

Не торкаючись труднощів переходу, хочемо розказати, насамперед мешканцям Кам’янського, про труднощі отримання місцевим бюджетом справедливої оплати за труби тепломереж, що залишаються після переходу українських міст на «автономку».

 

Історія перша. Нікополь

Тепломережі довжиною 120 кілометрів, – 240 кілометрів труб, у т.ч. ізольовані (обгорнуті утеплювачем та гофрою), плюс колодязі, задвижки, вентилі, лотки, теплопункти, – продана за 8.717.989 грн 03 коп.

100% вартості відчуження, згідно Рішення Нікопольської міської ради від 14.07.2017р. №5-24/VІІ «Про надання дозволу Комунальному підприємству «Міська житлово-технічна інспекція» Нікопольської міської ради на продаж основних засобів», повинні були надійти до міського бюджету. Скільки коштів надійшло на сьогодні – невідомо. Пошук на Єдиному веб-порталі використання публічних фінансів E-data не показав відповідних проплат взагалі.

«Все пішло. Труби великого діаметру, всього 240 км труб. Звичайно, викопали не всі 240 км, є ділянки під асфальтовим покриттям, звідти витягували, але щось і не змогли витягнути», – розказує керівник Громадської спілки «Нікопольці», депутат Нікопольської міської ради попереднього скликання Віталій Журавльов.

 

Демонтаж тепломереж у Нікополі (фото надано В. Журавльовим)

Віталій Журавльов

 

«Ми зі спеціалістами вираховували ціну тих труб. 100 мільйонів – це реально. Тільки по ціні металу. Навіть якщо ми 20 мільйонів скинемо, – десь не все дістали, щось розікрали, то – 80 мільйонів. І це – ціна в металі. А ще й частина труб – товарні», – додає він.

02 серпня 2018 року суд першої інстанції – Господарський суд Дніпропетровської області за позовом першого заступника керівника Нікопольської місцевої прокуратури визнав оцінку мереж теплопостачання незаконною.

До речі, третіми особами, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, на процесі виступили чотири нікопольця, у тому числі Віталій Журавльов.

«На момент укладання Договору від 20.06.2017р. №17/06-07 між Комунальним підприємством «Міська житлово-технічна інспекція» Нікопольської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «С-Тиматика» про проведення оцінки мереж теплопостачання, дозволу територіальної громади м. Нікополя в особі Нікопольської міської ради у Комунального підприємства «Міська житлово-технічна інспекція» Нікопольської міської ради не було, оскільки відповідне рішення прийнято Нікопольською міською радою лише 30.06.2017р. за №61-22/VІІ.

Крім того, як вбачається договір від 20.06.2017р. №17/06-07 про проведення оцінки майна укладено між Комунальним підприємством «Міська житлово-технічна інспекція» Нікопольської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «С-Тиматика» з порушенням статті 11 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», зокрема, договір не відповідає істотним умовам договору на проведення оцінки майна.

Так, у Договорі не зазначено майно, що підлягає оцінці, а лише вказано в пункті 1.1 Договору, що перелік майна погоджується між сторонами шляхом усних переговорів», – йдеться в рішенні господарського суду.

Також визнано недійсним рішення міськради про дозвіл на продаж тепломереж, відповідно, й результати аукціону, і договір купівлі-продажу.

Розгляд апеляцій міськради та її КП призначений Центральним апеляційним господарським судом на 11:00 20-го грудня.

Повідомлення порталу «Судова влада України» про призначення слухання «справи нікопольських тепломереж»

 

Нікопольські тепломережі «купило на аукціоні» Української товарної біржі «Товарна Біржа Українська» (УТБ «ТБУ») в м. Запоріжжі Товариство з обмеженою відповідальністю «Ай Темс 08». Конкурентом був ФОП Яшуков І. А.

З даними аналітичної платформи YouControl, директором ТОВ «Ай Темс 08» з 2009 по 2016 рік був Колесник Вадим Геннадійович, а засновником станом на 2016 рік був Яшуков Ігор Анатолійович.

Скрін-шоти з профілю підприємства у YouControl

 

На сайті ЦВК значиться, що на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 р. одним з кандидатів по одномандатному виборчому округу №35 з центром у м. Нікополь був безпартійний Колесник Вадим Геннадійович, директор ТОВ «Ай Темс 08».

Скрін-шот з сайту ЦВК

Геннадій Колесник (зліва) поряд з мером Нікополя Андрієм Фісаком (фото – Nikopol.dp.ua)

 

У 2015 році він став депутатом Нікопольської міської ради як перший кандидат у списку партії «Громадська сила». Зараз є керівником Нікопольської міської організації «Громадської сили». За даними декількох наших нікопольських джерел, Вадим Колесников є одним з двох депутатів, які фактично керують діяльністю Нікопольської міськради та її голови Андрія Фісака.

«Оголошення про проведення аукціону на продаж тепломереж Нікополя біржа оприлюднила лише за 2 робочих дні. А по закону повинно бути не менш 15-ти робочих днів. Не вивісили на сайті інформацію про характеристику майна, не надали можливість ознайомитися з документацією. А для участі ж треба було ще завдаток внести, треба було приїхати та оглянути це майно. Хто б встиг приїхати та оглянути, скажімо, з Західної України за 2 робочих дні?!

Вийшли на аукціон два претенденти. ФОП Яшуков (читай: Колесник) і «Ай Темс 08» (читай: Колесник), один крок підвищення зробили, і «купили» це майно», – розказує керівник спілки «Нікопольці».

Дзвонимо пану Колеснику:

– На аукціоні з продажу нікопольських тепломереж виграла Ваша фірма «Ай Темс 08»?

– Ви помиляєтесь. В мене була така фірма, але я дуже давно продав її.

– Тобто, Ви були не лише директором. Ви були й хазяїном фірми?

– Так. А потім я її усю продав. Тому, що в неї була ліцензія на металобрухт. Ви в ж розумієте, можна навідкривати багато фірм, а ті, що мають ліцензії, – на будівництво, на якусь іншу діяльність, – вони ліквідніші.

– А ще питання – відносно суперника фірми «Ай Темс 08», буцімто Вашого друга, ФОП Яшукова. Знаєте такого?

– Так, знайомі.

– Можете назвати його ім’я та по-батькові?

– Ігор Анатолійович.

Для довідки: згідно даних системи аналізу закупівель Clarity-Project, з липня 2017 року ФОП Яшуков І.А. отримав від Управління благоустрою, інфраструктури та комунального господарства Нікопольської міської ради 9 підрядів на «поточний ремонт асфальтобетонного покриття проїжджої частини» нікопольських вулиць, на суму 1.256.850 грн.

А нещодавно активісти Нікополю виявили фундаментальне порушення: тепломережі передали КП «Міська житлово-технічна інспекція» (КП «МЖТІ») незаконно.

«Передачу тепломереж з балансу КП «Нікопольтеплоенерго» на баланс КП «МЖТІ» проголосували на сесії міськради 30-го травня 2017 р., а міський голова підписав це рішення 6-го червня. Запам’ятайте ці дати, це важливо!

Чому? А тому, що 1 червня вступило в законну силу рішення господарського суду про те, що майно «Нікопольтеплоенерго» знаходиться під арештом за позовом НАК «Нафтогаз України». Тобто 1 липня це майно набуло статус державної власності, і підписання міським головою рішення про його передачу від КП «Нікопольтеплоенерго» відбулося з порушенням діючого законодавства», – роз’яснює Віталій Журавльов.

І дійсно, 01 червня Господарський суд Дніпропетровської області у справі №904/5240/17 за позовом Дочірньої компанії «Газ України» НАК «Нафтогаз України» ухвалив порушити справу про банкрутство комунального підприємства «Нікопольтеплоенерго». Розпорядником майна боржника призначений арбітражний керуючий Цвітненко Дмитро Миколайович.

 

Пошук ТОВ «Ай Темс 08» за адресою у м. Нікополі результату не дав – ніхто про таку фірму не чув. За вказаним телефоном відізвався колишній працівник, який не зміг відповісти на питання, чи сплатила фірма у Нікопольській міський бюджет гроші за викопані труби

 

Історія друга. Вільногірськ

Майно збанкрутілого КП «Теплові мережі м. Вільногірськ» 16 лютого 2018 року продала на аукціоні Українська універсальна біржа з м. Полтави. Лот складався з єдиного майнового комплексу, будівель та споруд, автотранспортних засобів і «рухомого майна та іншого, у кількості 229 одиниць». Останнє – це тепломережі від будинку до будинку, окремі труби, вентилі, задвижки тощо, а також інструмент та офісне приладдя.

При оцінці у 119.664.858 грн 24 коп., майно було з третьої (другої повторної) спроби продано за 765.727 грн 36 копійок. Тобто за 0,64% від оцінки.

Положення про 15 робочих днів на публікацію оголошення до торгів теж не було дотримано, більш того, аукціони призначили на період новорічних свят.

 

Вільногірські тепломережі (фото – з архіву газети  «Лица», 2015 рік)

 

Продавець – арбітражний керуючий – ліквідатор Проскурін Дмитро Олександрович.

Покупець – Товариство з обмеженою відповідальність «Ювелюкс».

За даними аналітичної платформи YouControl, до березня цього року це ТОВ було зареєстроване в м. Полтаві і займалося посередництвом за договорами по цінних паперах або товарах та ремонтом ювелірних виробів (звідси й назва).

А у березні цього року, коли його директором став Усачов Олег Миколайович, а засновником – ТОВ «Трабл-Шутер Сервіс», що зареєстроване за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам’янське, вул. Сачка, 26/16, «Ювелюкс» «переїхав» у Кам'янське.

На наш запит до Реєстру речових прав на нерухоме майно, ми отримали витяг, де вказано, що квартира 16 у будинку 26 на кам’янській вулиці Сачка належить Усачову Олегу Миколайовичу.

Відправившись за цією адресою, ми знайшли лише зачинені двері квартири на першому поверсі «хрущовки», на дзвінки ніхто не відгукнувся.

Пошук в Інтернеті ошелешив відкриттям: у Єдиному державному реєстрі судових рішень, в резолютивній частині ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 26 лютого 2015 року по справі № 904/404/15, чорним по білому написано:

«Призначити розпорядником майна боржника … арбітражного керуючого Проскуріна Дмитра Олександровича, свідоцтво №380 від 27.02.2013р. (м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, вул. Сачка, 26, кв. 16)».

 

 

Тобто ліквідатор Проскурін був зареєстрований у тій же квартирі, власник якої купив тепломережі м. Вільногірська.

Олег Усачов – теж арбітражний керуючий з міста Кам’янське.

Більш того, покупець Усачов та продавець Проскурін – особи пов’язані. Наприклад, у свій час, ТОВ «Марія»: Усачов – керівник, Проскурін – кінцевий бенефіціарний власник; ТОВ «Торговий дім «Азмол»: Усачов – ліквідатор, Проскурін – кінцевий бенефіціарний власник; Приватне підприємство «Копійка плюс»: Усачов – керівник, Проскурін – кінцевий бенефіціарний власник.

…Жовтневий Вільногірськ зустрів журналістів перекопаними вулицями. Самих виритих труб тепломереж ми не побачили – тільки автотехніку для риття та транспортування. За словами місцевого підприємця Юрія Богдана, труби риють по ночах, як сказали, щоб не заважати денному життю міста.

Ми підійшли до бригадира, коли той інструктував робочих:

– Ви яку фірму представляєте?

– «Неп-Плюс» наша фірма.

– А можна якійсь документ побачити?

– Документ фірми чи мій особистий?

– Фірми.

– Не можу (надати авт.), бо документи в мене вдома.

– А як же ж ви риєте без документів?

– Ось так і риємо. Всі знають. У поліції є на нас повний пакет документів, у мерії теж є. Дозволи допуску в них теж лежать.

– А ви можете сказати код ЄДРПОУ, адресу фірми – як її знайти?

– Послухайте, я можу зараз набрати по телефону людину, яка вам зможе це продиктувати.

Віталій, що відповів на дзвінок, пообіцяв, що надасть журналістам копії договору, за яким купив труби. Але до сьогодні обіцянку не виконав.

У Вільногірській міській раді також не змогли відповісти на наше питання, чому труби викопує «Неп-Плюс».

– Ми видавали ордер на земляні роботи. До нас зверталася ця організація, що демонтувала (труби тепломереж – авт.). Згідно Положення про проведення земляних робіт у місті Вільногірськ, затвердженого рішенням сесії від 10.02.2012 року №625-29/6, був виданий дозвіл, – каже заступник начальника відділу капітального будівництва та ЖКГ Вільногірської міської ради Дніпропетровської області Ростислав Варницький.

– Кому був виданий? – питаємо.

– ТОВ «Ювелюкс».

– А хто зараз ці роботи робить?

– В смислі, хто?

– Яка фірма зараз?

– Звертався ТОВ «Ювелюкс».

– Звертався ТОВ «Ювелюкс», а хто зараз робить ці роботи?

– ТОВ «Ювелюкс».

– Ні. … Тобто ви не перевіряли, хто роботи виконує.

– У кого? У робочих?

– У тих, хто копає. Ми зараз перевірили – там не ТОВ «Ювелюкс». Чи брав в вас дозвіл ТОВ «Неп-Плюс»?

– …Чесно кажучи, не знаю, зараз архітектор на лікарняному.

До речі, за даними YouControl, у фінансовій звітності покупця за 765,7 тис. грн вільногірських тепломереж – ТОВ «Ювелюкс» за останні 4 роки накопичився збиток біля 30 тис. грн при максимальному річному обігу до 240 тис. грн. Тобто фірма була неспроможна купити майно КП «Теплові мережі м. Вільногірськ».

 

 

Чи дозволено арбітражному керуючому продавати майно підприємства, яке він ліквідує, своїм товаришам?

«Згідно сучасної судової практики щодо оскарження продажу майна банкрута, дійсно, ліквідатор самостійно оцінює майно підприємства, а продає його не ліквідатор, а, як правило, торгуюча організація, визначена ліквідатором за конкурсом.

Згідно Закону про банкрутство, на останньому аукціоні (другому повторному) відбувається продаж майна з пониженням початкової вартості, доки потенційний покупець не зазначить прийнятну для нього ціну.

Якщо аукціон та його наслідки не оскаржувалися, то все виглядає цілком законно. Адже ліквідатор не брав безпосередньої участі у купівлі цього майна», – коментує голова правління «Всеукраїнської асоціації арбітражних керуючих», член дисциплінарної комісії при Мінюсті України Микола Занько.

«Якщо ліквідатор самостійно набуває майно підприємства, ліквідацією якого він займається, то в даному випадку конфлікт інтересів – наявний. В принципі, на цій підставі можливе оскарження, з подальшою відміною, результатів аукціону», – вважає ліквідатор-практик, який попросив не називати його ім’я.

Ми спробували з’ясувати думку самого Дмитра Проскуріна, зателефонувавши йому:

– Дмитро Олександрович, як Ви можете прокоментувати продаж тепломереж Вільногірська своєму товаришу? – питаємо.

– В мене немає бажання коментувати Вам ці події, – відповідає той.

– А що хочете коментувати? Вартість надземної частини труб теплових мереж Вільногірська хочете прокоментувати?

– Не хочу коментувати, – повторює ліквідатор.

Тим часом, ухвалою у вищезгаданій справі №904/5240/17 за позовом Дочірньої компанії «Газ України» НАК «Нафтогаз України» про банкрутство комунального підприємства «Нікопольтеплоенерго» була відкрита ліквідаційна процедура, а ліквідатором призначений вищезгаданий Усачов Олег Миколайович.

 

Цитата-епілог

«У місті Покрові, сусідньому, за півроку до Нікополя, теж продавали тепломережі. І вгадайте, скільки там було покупців? Там вивісили, як положено, за 15 робочих днів оголошення про аукціон. Вгадайте,скільки було учасників аукціону? Вісімсот!» – сказав Віталій Журавльов журналістам на прощання.

Олена Гарагуц

4380