Пресс-релизы
Асоціація міст України
13.05.2019 18:52

АМУ: Повноваження з ліцензування та встановлення тарифів у сфері теплопостачання, водопостачання та водовідведення треба

АМУ звернулася до парламенту з проханням підтримати законопроект №9424, прийняття якого не дозволить НКРЕКП позбавляти громади повноважень із встановлення тарифів.

Головною метою законопроекту є передача повноважень з ліцензування та встановлення тарифів у сфері теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення від НКРЕКП місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування.

Запропоновані законопроектом №9424  зміни передбачають:

-         НКРЕКП здійснюватиме ліцензування виключно господарської діяльності з виробництва теплової енергії на теплоцентралях, теплоелектростанціях, АЕС і когенераційних установках, а також встановлюватиме відповідним суб’єктам господарювання тарифи на виробництво теплової енергії.

-         Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міська державна адміністрація  здійснюватимуть ліцензування всіх інших суб’єктів господарювання у сфері теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, а тарифи таким ліцензіатам будуть встановлювати органи місцевого самоврядування.

Нагадаємо, станом на квітень 2019 року НКРЕКП встановлює тарифи 26 підприємствам теплопостачання, оскільки у 2017 році, у зв’язку із прийняттям НКРЕКП постанови від «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері теплопостачання», органам місцевого самоврядування були передані повноваження із встановлення тарифів для 207 підприємств ТКЕ. Як свідчить галузева статистика, ці підприємства мали значний обсяг збитків, а також кредиторської та дебіторської заборгованості. Окрім того, їх тарифи були економічно необґрунтовані, внаслідок чого виникла критична різниця в тарифах. Протягом двох років, завдяки встановленим ОМС тарифам, ці підприємства почали поступово виходити з кризи, покращуючи своє фінансово-економічне становище, що вказує на ефективність регулювання комунальних підприємств на місцевому рівні у порівнянні з регулюванням діяльності цих підприємств Національним регулятором.

Водночас, зі своїх збиткових тарифів теплопостачальники змушені фінансувати утримання НКРЕКП, зокрема і її фонд оплати праці.

На відкритому засіданні НКРЕКП, яке відбулося 19 лютого 2019 року, було прийнято рішення схвалити проект постанови «Про затвердження змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері теплопостачання» та розмістити його на офіційному сайті НКРЕКП з метою отримання зауважень і пропозицій. Цей проект фактично передбачає повернення до сфери регулювання Національного регулятора цілої низки підприємств ТКЕ, які в 2017 році були передані ним до сфери регулювання органів місцевого самоврядування. Таким чином, шляхом внесення чергових змін до діючих Ліцензійних умов, НКРЕКП знову втручається у повноваження ОМС з встановлення тарифів на комунальні послуги. Саме тому, під час робочої зустрічі 10 квітня 2019 року представники як органів місцевого самоврядування, теплопостачальних підприємств, профільних асоціацій, так і Мінрегіону  виступили проти ухвалення запропонованих змін до Ліцензійних умов.

АМУ наголошує: стаття 19 Конституції України чітко визначає, що органи місцевого самоврядування діють в межах повноважень, що передбачені Конституцією та Законами України. Всупереч цій нормі, НКРЕКП на власний розсуд обмежує повноваження ОМС затверджувати тарифи для підприємств, які забезпечують надання комунальних послуг у відповідних населених пунктах. При цьому вся відповідальність за стабільну діяльність підприємств залишається на органах місцевого самоврядування, а національний регулятор, за рахунок зростання кількості своїх ліцензіатів, лише збільшує своє фінансування.

"Асоціація міст України виступає за прийняття законопроекту №9424. Також його підтримують Міжгалузева асоціація з розвитку систем теплопостачання «Укртеплокомуненерго», Українська асоціація підприємств водопровідно-каналізаційного господарства «Укрводоканалекологія», ОМС та комунальні підприємства тепло- і водопостачання. Ухвалення  цього проекту Закону унеможливить в майбутньому ситуацію, коли НКРЕКП, без вагомих аргументів та на власний розсуд, приймає рішення про позбавлення органів місцевого самоврядування повноважень із встановлення тарифів або поверненню їм цих повноважень знову", -  зазначив Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.

 

 

 

551

По теме: