Лица ТВ
22.09.2019 16:40

«Зараз пишеться історія МВС»

Як працюється поліцейським офіцерам у Піщанській ОТГ.

Денисенко Артем Олександрович:

– Працюю поліцейським офіцером громади. Загальний стаж служби в правоохоронних органах – 15 років. Я є місцевим і пройшов всю програму, щоб працювати там, де сам проживаю. Вважаю, що ми в громаді, в своєму селищі – смт. Меліоративне, – хоч і невеликий крок, але для того, щоб досягнути мети, яку ми собі поставили, ми вже зробили. І стоїмо на правильній дорозі для виконання поставлених задач.

 

Артем Денисенко

 

В нашій громаді села різні, і проблеми теж різні. В маленьких селах все дуже спокійно і добре проходить, села з більшим населенням – там є багато проблем.

Після створення громади, в ній з’явилися правила благоустрою. На сьогодні, дуже багато хто їх порушує. Зі своїми колегами, я намагаюсь зробити щось для того, щоб людям пояснити, як це так, що, наприклад, не можна палити сміття.

Волобуєв Ігор Вікторович:

– В органах Національної поліції я працюю вже близько п’яти років. Після того, як дізнався про цей проект, вирішив при йняти в ньому участь – для кращої і ефективнішої роботи поліції, бо вважаю, що поліції потрібно рухатися вперед, а не падати на дно. Я не місцевий мешканець цієї громади – приїхав з Васильківського району, близько 200 км звідси.

 

Ігор Волобуєв переїхав у Піщанку з-за 200 км

 

На даний момент намагаємося, щоб громадяни більше нас узнали і телефонували не як раніше, на «102», а нам, для кращої та ефективнішої роботи нашої та допомоги вам. В подальшому будемо виконувати більш превентивно діяльність: спілкуватися з учнями, відвідувати школи.

Гужва Володимир Тимофійович:

– Я у поліції працюю вже 2,5 роки. До Піщанської ОТГ, працював патрульним поліцейським у великому місті Дніпро. Вирішив, як і мої колеги, прийняти участь в цьому проекті. Тому, що це – реформа, це щось нове. Зараз пишеться історія МВС.

 

Кожен поліцейський офіцер громади має службовий автомобіль Рено Дастер

 

Володимир Гужва патрулює територію

 

Суть реформи

Поліцейський офіцер громади закріплений лише за своєю громадою, працює виключно на її території і буде там проживати. Він обслуговує від 3 до 5 тисяч осіб і вирішує суто правові питання громадян.

Механізм реформи передбачає, що громади в подальшому навіть зможуть шукати собі кандидатів на ці посади. Поліцейський офіцер стане повноправним представником своєї громади і звітуватиме він не тільки перед керівництвом, але й перед самою громадою.

Дніпропетровщина є першою областю в Україні, де почалось впровадження в роботу цього проекту. На цей час відповідно підготовлені поліцейські замінили собою дільничних у 22 об’єднаних територіальних громадах. Вони постійно перебуватимуть в ОТГ, періодично з’являючись до відділу поліції для звіту чи отримання настанов. Комунікація поліцейських з керівництвом відбувається з використанням електронних засобів зв’язку.

Для проведення відкритого обговорення втілення реформи Національної поліції журналісти громадської організації «Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров’я» 31 серпня відвідали Піщанську сільську об’єднану територіальну громаду Новомосковського району. Створена вона у квітні 2018 року і до її складу входить 9 навколишніх сіл із населенням 19.395 осіб.

На території громади з 1 червня 2019 року приступили до роботи три поліцейські офіцери громади – старший лейтенант поліції І. В. Волобуєв, лейтенант поліції В. Т. Гужва та лейтенант поліції А. О. Денисенко. Кожен з них забезпечений новим службовим автомобілем, планшетом, новою формою.

Відтепер офіцери мають нові повноваження і завжди працюють поруч із мешканцями, кожен на своїй дільниці. Громадою в центрі села Орлівщина виділене приміщення для поліцейської станції. Приміщення забезпечене мінімальним комплектом умеблювання, металевою шафою та інвентарем, необхідною комп’ютерною оргтехнікою та витратними матеріалами.

 

 

Список обов’язків офіцерів чималий. Це і патрулювання території, і протидія крадіжкам, і профілактична робота з населенням, але головною метою своєї роботи на цей час самі офіцери вважають завоювання довіри громадян.

 

 

Що розповідали піщанці у «Відритий мікрофон»

Мешканець Піщанки, секретар Екологічної громадської ради при Дніпропетровській ОДА, громадський екологічний інспектор В’ячеслав Горобець:

– Близько п’яти, або більше, років я намагаюся співпрацювати з місцевою поліцією у припиненні і попередженні багатьох правопорушень в громаді.

Ми, як ініціативна група місцевих активістів під назвою «Команда розвитку і реформ», раніше виходили з ініціативою створення служби місцевої безпеки, служби місцевих шеріфів. Які до такої служби повинні бути вимоги? Безперечно, ці поліцейські повинні бути закріплені за певною територією. Саме це ми бачимо в проекті «Поліцейський офіцер громади».

По-друге, що може бути важливе для людини, яку громада залучає працювати? Нормальні зарплата і житло. Поспілкувавшись з нашими місцевими поліцейськими, – вчора ми робили рейд з виявлення екологічних право порушень, – і, поспіврацювавши деякий час, поспілкувавшись, я вже можу сказати, які є проблеми в цій програмі.

Я дізнався, що деякі поліцейські Піщанської ОТГ проживають за межами нашої громади. Це дуже правильно: наймати в громаду людей не з цієї громади. Це дозволяє запобігти так званим «кришуванню», «договорнякам», які можуть відбуватися серед родичів. Кожен в селі комусь кум-брат-сват, тому поліцейські можуть відмовлятися притягати когось до відповідальності зі своїх близьких або дальніх родичів. Це дуже важливо, щоб поліцейські були не місцеві. Це правильний крок.

Але з другого боку, людина повинна проживати в громаді. В часи СССР молодим спеціалістам, які приїжджали в село, надавалося комунальне житло. Зараз дуже багато людей виїжджають за межі України. І ми, проїхавшись вчора, побачили дуже багато покинутих, занедбаних ділянок, і сусіди скаржаться, що на цих ділянках ростуть бур’яни, ніхто за цією землею не доглядає. Тому треба забезпечити наших поліцейських офіцерів житлом, щоб вони не їздили на службу з Васильківського району або з Дніпра, бо це важко і не ефективно.

Ніщо не заважає місцевій владі викупити декілька будинків, або повернути їх через суди в комунальну власність, відремонтувати і надати людям для того, щоб вони проживали у нашій місцевості. Це дуже важливо і в плані швидкого реагування на правопорушення. Бо якщо людина не на місці, вона не може швидко відреагувати і виїхати на будь-який виклик.

А поки люди їздять до Піщанки, накопичується навантаження, накопичується втома. І, в кінці кінців, людина не схоче їздити і повернеться на роботу у своє село чи своє місто. То ж головне питання – треба забезпечити наших офіцерів громади житлом.

Друге – є проблема в тому, що деякі випадки комунікації з нашими поліцейськими офіцерами відбуваються через службу «102». Буквально два дні тому я намагався додзвонитися на «102», але почув відповідач: «Ваш дзвінок дуже важливий для нас. Ви додзвонились в поліцію. Зачекайте, ми вам відповімо». П’ять хвилин я чекав, так ніхто і не відповів, так ніхто і не передзвонив.

А в деяких випадках потрібна реєстрація викликів в журналі по «102», щоб зреагували наші поліцейські. Це неправильно. Треба внести зміни до законодавства, до процедурних питань, щоб людина могла телефонувати безпосередньо на номери офіцерів громади і цей виклик вважався легальним.

Третя проблема, яку я бачу – це те, що трьох поліцейських на 22 тисячі мешканців нашої громади, на таку велику площу (Піщанська громада – курортна, має більш, ніж півсотні домів відпочинку, пансіонатів та турбаз, тому тут наявного населення набагато більше, ніж постійного населення – ред.), на якій розташовані населені пункти ОТГ. Цього вкрай недостатньо, люди зараз вже перенавантажені повідомленнями, заявами, а також наказами з боку керівництва.

Вважаю, щоб ефективно спостерігати за безпекою та відпрацьовувати звернення громадян, кількість поліцейських треба збільшити вдвічі.

Ще є питання по фінансуванню, бо громада, я вважаю, повинна на 100% забезпечити людей всім необхідним: житлом, уніформою, іншим. На сьогодні наша громада, на жаль, забезпечує тільки паливом, і те у дуже обмеженій кількості, я не впевнений, що цього буде вистачати на те, щоб поліцейські ефективно виконували свої обов’язки.

Наша громада, – і такі, як наша, громади, – спроможні забезпечувати поліцейських офіцерів ОТГ, але ми бачимо, що кошти, бюджет використовуються неефективно. Ми ліквідуємо якість неіснуючі сміттєзвалища, дерева спилюємо, прибираємо сніг у квітні, на це витрачаємо сотні тисяч, мільйони гривень, але не можемо забезпечити місцевих поліцейських житлом і всім необхідним.

Тому мої пропозиції стосуються і перегляду деяких моментів програми, і більшої уваги з боку місцевої влади – для того, щоб покращити роботу цієї служби. Бо ми в цьому зацікавлені.

Мешканець села Орлівщина:

– Я хотів спитати: населений пункт, і хто дозволяв охоту тут робити?! Постріли: «бух, бух», як на полігоні навчальному. Яка це може буде охота у населеному пункті?

Поліцейський Артем Денисенко: – Дозволяється лише до 200 метрів від останнього житлового будинку.

– І про машини. Я при Союзі працював у «Геофізиці» водієм. Приїжджаю у Київ – машини на вулиці стоять. І зараз ми до цього дійшли. Купив машину – постав її на стоянку. Як це, кидати на вулиці машини?

Старезний мешканець Орлівщини:

– Особливих проблем з правопорядком в громаді немає. Але після того, як зробили дорогу, тут їздять з такою швидкістю, що їх ніхто не бачить. Або з включеною гучно музикою їде: «Бум-бум бум!». Для чого це?

А ще, місяці 3-4 тому, порядок в центрі навели, а раніше у вихідний день чи ввечері пройти було неможливо.

Олена Гарагуц: – Сміття?

– Ні, не сміття.

Поліцейський Артем Денисенко: – Гуляє молодь?

– Так, молодь гуляє.

Артем Денисенко: – Я так скажу: з цим питанням повинна управлятися не лише ж одна поліція, а і вся громада. На прикладі села Знаменівка (входить до Піщанської ОТГ – ред.), там так: якщо після 23:00 грає музика, то – попередили, що заберуть ліцензію.

 

Діалог про гучну нічну музику

 

Якщо є звернення – хоча б від поліції до громади, хоча б від місцевих жителів до громади – то громада може ініціювати ануляцію дозволів або права оренди.

В одних, других заберуть, покажуть працю – все, інші вже не будуть порушувати.

 

Рівень обізнаності про реформу – низький

З метою визначення, наскільки жителі Піщанської громади обізнані у питаннях реформи поліції, проведене соціологічне дослідження. Всього опитано 33 респонденти в селах Орлівщина та Піщанка, з них: 45% чоловіки (15 осіб) та 55% жінки (18). За віковою нормою респондентів: молодь складала 48% (16), люди середнього віку – 16% (5), особи похилого віку – 36% (12).

Ступінь довіри мешканців громади до роботи Нацполіції можна оцінити як «скоріше довіряють», оскільки позитивні оцінки надали 64% (21 мешканець) і, відповідно, 36% опитуваних (12) надали негативну оцінку.

Переважна кількість опитаних мешканців Піщанської ОТГ – 64% (21 особа) – відповіли, що вони раніше нічого не чули про проект «Поліцейський офіцер громади», при цьому лише 36% опитуваних (12) знають імена і прізвища місцевих офіцерів та їх телефони або вже бачили їх в обличчя.

 

 

За час роботи офіцерів поліції дві особи з числа опитаних звертались до них для вирішення своїх питань та залишились задоволені результатами дій офіцерів.

Оцінка рівня особистої без пеки жителів села свідчить, що серед опитуваних лише 42% (14 осіб) відчувають себе швидше безпечно або цілком безпечно, 49% (16) – відчувають себе в небезпеці, 9% (3) з оцінкою не визначились.

На думку 21% (7 осіб) рівень безпеки життя в ОТГ за останні два місяці покращився, 43% (14) вважають, що він не змінився, в одному випадку (3%) відмітили погіршення рівня безпеки і 33% (11) з відповіддю не визначились.

Серед опитуваних небезпечними факторами для себе та своїх близьких 30% (10 осіб) назвали можливість нападу хуліганів, 73% (24) – крадіжки особистого майна з будинків чи квартир, 21% (7) – вуличні по грабування. 18% (6 осіб) тривожить можливість стати жертвами злочинів на сексуальному ґрунті і 12% (4) до таких факторів віднесли домашнє насильство.

Також 61% (20 осіб) до найнебезпечніших факторів від несли дорожньо-транспортні пригоди і 21% (7) – викрадення автомототранспорту. Крім того, три респонденти (9%) вбачають загрозу для своїх дітей, оскільки в селах має місце незаконний обіг наркотиків та злочини, пов’язані з наркозалежністю.

Респонденти висловили наступні побажання своїм поліцейським офіцерам та керівництву місцевого самоврядування:

* добросовісно виконувати свої посадові обов’язки та відповідально ставитись до виконання завдань, швидко реагувати на виклики;

* частіше спілкуватись з людьми, проводити бесіди та зустрічі з мешканцями громади;

* більше часу приділяти патрулюванню території, яку обслуговують, особливо у вечірній час, а також патрулювати центральні вулиці, де пожвавлений рух автотранспортних засобів; * з метою підвищення безпеки дорожнього руху, клопотати перед відповідними службами (балансоутримувачами доріг) щодо обладнання ділянки дороги на вул. Покровській в с. Орлівщина біля навчального закладу пристроєм примусового зниження швидкості (лежачий по ліцейський) та розміткою «пішохідний пере хід»;

* якнайшвидше створити на території громади з числа активних місцевих мешканців громадське формування типу «муніципальна дружина» для спільного патрулювання, припинення незаконної торгівлі та інших правопорушень;

* частіше бувати у селах, віддалених від центру громади;

* активізувати роботу щодо викорінення незаконного збуту наркотичних засобів;

* здійснювати постійний контроль за торгівельними закладами в центрі с. Орлівщина, особливо у вечірній час і у вихідні дні тижня, під час збору молоді – з метою недопущення торгівлі алкогольними напоями «на розлив».

При відкритому обговоренні впровадження на практиці реформи «Поліцейський офіцер громади», яке проводилось в форматі дискусії «відкритий мікрофон» за участю поліцейських офіцерів, журналістів та мешканців сіл Піщанка і Орлівщина, були висвітлені питання щодо цілі самої реформи та ситуації з безпекою в ОТГ.

Учасники обговорення отримали можливість особисто задати запитання різного характеру офіцерам, а також внести свої пропозиції щодо поліпшення у сфері безпеки та висловити побажання щодо поліцейської роботі.

Самі місцеві мешканці не аби як зацікавлені в успішній реалізації проекту. Про це свідчать і їх пропозиції до керівництва громади: якнайшвидше вирішити питання з наданням житла для своїх поліцейських офіцерів на території громади, а також більше уваги приділяти їхньому матеріально-технічному забезпеченню.

А піщанські громадські активісти звернулися до керівництва ГУНП в Дніпропетровській області з проханням про призначення в громаду ще одного поліцейського офіцера, адже навантаженість трьох нині працюючих перевищує норму.

За результатами зустрічі маємо впевненість, що успішна реалізація цієї ре форми дасть можливість забезпечити належний порядок в громаді і покращить спроможність місцевого самоврядування у забезпеченні порядку та безпеки громадян.

 

Лонгрід підготували
керівниця проекту ГО «ЛАРП» «Мультимедійна інформаційна кампанія «Поліцейський офіцер нашої громади» у 10-х громадах на території Дніпропетровської області» Наталія Скрипаль, експерт-консультант проекту, полковник міліції Вадим Чепурко, відеооператор-відеорежисер В’ячеслав Хорошун, журналісти Антон Філіппов, Олена Гарагуц, Петро Грицаюк

Повний запис дискусії «Відкритий мікрофон» від 31 серпня 2019 р. у Піщанській об’єднаній територіальній громаді – можна подивитися тут.

Мультимедійна інформаційна кампанія «Поліцейський офіцер нашої громади» ГО «ЛАРП» у 10-х громадах на території Дніпропетровської області стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданої за проектом USAID «Медійна програма в Україні», який реалізує міжнародна організація Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «ЛАРП» і необов'язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

3230

По теме: