Статьи
31.10.2019 12:13

Комунальний король

Дивовижна історія одного досвідченого комунальника.

Незмінному директору комунального підприємства на Дніпропетровщині, яке погрузло в кримінальних провадженнях через тендери з ознаками змови та порушеннями, вдається оминати особливих проблем з правоохоронними органами, при цьому значно покращувати свій майновий стан.

В 30-тисячній Тернівці, що на сході Дніпропетровської області, є унікальне комунальне підприємство.

«Тернівське житлово-комунальне підприємство» тут займається всіма комунальними справами міста: утриманням будинків, споруд, прибудинкових територій, централізованим водопостачанням, водовідведенням, опаленням, сміттям, атракціонами, ритуальними послугами, озелененням, транспортом та багато чим іншим. 

Гамлет Мамедов очолює це комунальне підприємство з дати його створення – з 2003 року. А це, приблизно, 16 років.

«Зачем, скажите, небольшой Терновке гирлянда из коммунальных предприятий? Мы объединили всех в одно сильное, мощное по производственным ресурсам и квалифицированным кадрам КП «Терновское ЖКП. Случилось это 15 сентября 2003 года. Теперь мы вместе, а это – сила!», – цитує Мамедова місцеве ЗМІ.

За його словами, господарство «велике та непросте»: десятки кілометрів водопровідної системи, каналізації, тепломереж, вуличного освітлення, а також більше ста доріг. Крім того, обслуговують п’ять шкіл, дві лікарні, вісім дитячих садків, Меморіал слави, міський парк, цвинтар, приватний сектор, вивозить сміття.

«Проблем, конечно, хватает. Например, 70% всех систем и оборудования изношены, требуют замены. Рельеф местности, на которой построен город, такой, что вода после дождей или таяния снега идет под уклон, разбивает при этом бордюры, «слизывает» асфальт», – каже Мамедов. Тож, за його логіки, проблеми з дорогами у місті – через рельєф місцевості.

Комунальник з провінції на позашляховику преміум-класу 

Проблеми міста не стосуються фінансових проблем Гамлета Мамедова. Його зарплатня разом з пенсією в минулому році – трохи більше 32 тис грн на місяць, а зарплатня дружини – на рівні мінімальної, трохи більше трьох тисяч. Бізнесу в подружжя не було і немає. Принаймні, офіційно, вони не були ані приватними підприємцями, ані власниками приватних підприємств. 

Але це не завадило родині збудувати великий двоповерховий будинок з добротним ремонтном площею 172 квадратних метри (в одному з інтерв'ю він заявив, що побудував великий будинок ще в 1988 році), купити Ауді Q7, а у 2018-му її продати та купити вже Mercedes-Benz GLE 250, доклавши аж 800 тисяч - майже 20 річних зарплат дружини. До речі, вона володіє половиною позашляховика та маєтком. 

Мапа вказує, що на території їхнього маєтку є навіть щось схоже на басейн

Mercedes-Benz GLE 250 2018 року випуску

Фактом купівлі новенького позашляховика преміум-класу з салону вже зацікавилися правоохоронці. І відкрили провадження за статтею «декларування недостовірної інформації». Бо заощаджень з 2017 року у подружжя не було, про зміни в майновому стані – з приводу додаткових доходів – в декларації не повідомлялося.

У комунальника взялися пояснювати -  гроші позичили в знайомих та родичів. Згідно декларації Мамедова, його дружина позичила в родичів та знайомих на два-три роки 674 тис грн. Наприклад, 65 тис грн позичили в брата Гамлета – Тарієла, який разом з дружиною працює в тому ж таки «Тернівському житлово-комунальному підприємстві». Теоретично – можливість позичити в них була. Подружжя за 2018 рік заробило трохи більше 270 тис грн, а також в них оформлена кредитна лінія на 40,5 тис грн.

В ремонтника взуття Рустама Мірзаєва Олена Мамедова позичила 79 тис грн. Стільки ж позичила в чоловіка начальниці юридичного відділу комунального підприємства «ТЖКП», підприємця Руслана Жданова.

60 тис грн дружина Гамлета Мамедова позичила в Магомеда Мамедова з Луганської області, основний вид підприємницької діяльності в якого - роздрібна торгівля з лотків і на ринках. У нього вже були проблеми з грошима. Зокрема, восени 2014 року ПриватБанк подав позов до Новопсковського райсуду Луганської області з вимогою стягнення заборгованості. В 2016-му рішення набрало законної сили, але його деталі невідомі.

За такою схемою родина нібито і напозичала понад півмільйона гривень. Яких, щоправда, все одно «зі скрипом» вистачало на, нагадаємо, люксовий автомобіль з салону. І які потрібно буде повертати. Чи позички – лише прикриття?

Ремонт доріг: тендерні змови та низька якість

Але в нас є здогадки яким чином можна назбирати майже 2 мільйони на новенький Мерседес, коли твоя офіційна зарплата в рази менша. Комунальне підприємство проводить тендери. Натяк зрозумілий?

У 2018-му у комунального підприємства з'явився черговий тендерний улюбленець – ПП «Старт-Плюс». Займається воно ремонтом доріг. «КПшка» загалом наукладала з підприємством 24 угоди, за результатами яких перерахувала під 10 млн грн. Приватне підприємство залучали, як за конкурсом – так і без нього.

«Старт-Плюс» створили влітку 2017-го. Вже восени комунальне підприємство Мамедова почало давати йому підряди на невеличкі ремонти. Апетити росли. Підприємство почало претендувати на все серйозніші замовлення. Конкурси проходили доволі одноманітно. На них подавався сталий набір учасників – ПП «Старт-Плюс» та ТОВ «Мульті-Груп», іноді в тендерах приймав участь «Дніпропетровський облавтодор». Всі вони так само стало програвали «Старт-Плюсу».

Підприємцем-щасливчиком зацікавилися правоохоронні органи. Йдеться про ряд договорів, укладених між комунальним підприємством та ПП «Старт-Плюс» на поточний ремонт доріг в Тернівці на 8 мільйонів гривень.

В ході перевірки виявилося, що за даними фіскальної служби, у залученого приватного підприємства відсутні матеріальні цінності і основні засоби. На підприємстві нараховано та виплачено заробітну плату лише одній особі – керівнику. Отримані від КП «ТЖКП» грошові кошти «Старт-Плюс» нібито використовувало для закупівлі матеріалів. Але, за даними «фіскалів» 430 тис грн. знято готівкою, а 1,24 млн грн. взагалі перевели як повернення фінансової допомоги на рахунки ТОВ «Мульті-груп» – тобто підприємству, яке було, нібито, конкурентом «Старт-Плюс» на тендерах.

«Використання ПП «Старт-Плюс» значної частини отриманих бюджетних коштів не за цільовим призначенням із застосуванням ряду ризикових інструментів, разом з іншими отриманими органом досудового розслідування даними свідчить про вчинення службовими особами КП «ТЖКП» та ПП «Старт-Плюс» привласнення, розтрати, заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем», – зазначають правоохоронці.

Керівником та власником ПП «Старт-Плюс» є Костянтин Мамотенко, а керівницею на момент проведення тендерів була Надія Азовцева, нині – Мамотенко. Вона – дружина брата Костянтина Мамотенка і раніше вона керувала приватним підприємством Манука Арзуняна «ДСК Стандарт». Правоохоронці підозрювали цю компанію у вчиненні кримінальних правопорушень, пов'язаних з проведенням неякісних ремонтів доріг в Тернівці трохи раніше – в період 2015-2016 років.

Фальсифікація з документацією

Історія зі «Старт-Плюс» не єдина. Наприклад, капітальний ремонт атракціону «Круговий оглядМ». В 2019 році «Тернівське житлово-комунальне підприємство» залучило для ремонту ПП «Демсей».

Для участі у тендері ПП «Демсей» мало надати документи, які підтверджують досвід робіт. Копії аналогічних договорів, які надало підприємство, мають ознаки фіктивних. Бо ПП «Демсей» укладало угоду з ПП фірма «Профіс» на поточний ремонт та техобслуговування дитячих атракціонів в Кирилівці. Договір було підписано між директорами Олегом Фадєєвим та Володимиром Івановим. Проте, станом на момент підписання договору Володимир Іванов був директором обох підприємств, а Фадєєв, відповідно до даних з держреєстру, очолив «Демсей» пізніше - тільки у серпні 2018 року.

Крім того, тендерному комітету надали ще один договір субпідряду на ремонт атракціонів з ТОВ «Новий град». Договір зі сторони «Демсей» було підписано знову ж таки від імені Фадєєва, який очолив підприємство пізніше. Правоохоронці відкрили провадження за ознаками службового підроблення.

Тендером зацікавився і Східний офіс Держаудитслужби, після чого комунальному підприємству довелося розірвати договір.

***

Кримінальні провадження навряд чи зачеплять завбачливого Гамлета Мамедова.

По-перше, він зазвичай заручається підтримкою провладних політсил - останні дев'ять років входить до пропрезидентських партій. Мамедов двічі обирався депутатом Тернівської міськради: о 2010-му – від Партії регіонів, а о 2015-му – від партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».

По-друге, в процедурах відбору підрядників офіційно він участі не приймає, у родинних зв'язках з підрядниками не помічений. Але новенький позашляховик преміум-класу та величенький маєток при посередніх заробітках і з дуже сумнівним поясненням щодо позиченого натякають на невипадковість «тендерних фокусів».

Ми звернулися в «ТЖКП» за коментарем. Там нам повідомили, що номер записали і його передадуть директору. Дзвінків від Мамедова не надходило досі. 

Антон Філіппов

Розслідування створено за підтримки регіонального проекту BIHUS.info.

6020

По теме: