Лица ТВ
21.12.2019 16:55

Як славетна Царичанка козацька впроваджує реформу Нацполіції

Продовжуємо серію публікацій щодо проекту «Поліцейський офіцер громади» (ПОГ).

Для проведення відкритого обговорення втілення реформи Нацполіції журналісти громадської організації «Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров’я» відвідали Приорільський край, а саме – Царичанську селищну об’єднану територіальну громаду (ОТГ).

Створена вона у грудні 2016 року і до її складу входять Царичанська селищна, а також Бабайківська, Михайлівська, Прядівська та Юр’ївська сільські ради з населенням майже 15.000 осіб.

Сама Царичанка заснована у 1604 році навколо козацьких зимівників і є одним із найстаріших населених пунктів степової України. Її ще називають Царичанкою козацькою.

 

Пам’ятник засновникам Царичанки – славетним козакам Гаврилу Салу і Олексію Кочерзі

 

На території громади з 01 червня 2019 року приступили до роботи три поліцейські офіцери громади (ПОГ) – старші лейтенанти поліції О. П. Сірий, О. В. Сапай та С. А. Мегець. Кожен з них забезпечений новим службовим автомобілем, планшетом, новою формою. Відтепер офіцери мають нові повноваження і завжди працюють поруч із мешканцями на своїх дільницях.

 

ПОГ Сергій Мегец: «На території обслуговування – завжди»

– Я – старший лейтенант Мегец Сергій Андрійович. Обслуговую села: Бабайківка, Івано-Яризівка, Новостроївка, Селянівка, Драгівка, Лисківка… На території обслуговування – завжди.

– Які у Вас були затримання, які заходи проводилися? Чи зустрічалися за школярами?

– Проводимо заходи в шкільних навчальних закладах. Про водимо виховні бесіди щодо поведінки в школі та дома. По поводу роботи – виписуємо протоколи по адмінправопорушенням, бувають випадки адмінзатримання, якщо особа порушує правопорядок і не реагує на зауваження поліцейських.

– Які у Вас плани на майбутнє? Допоміг би вам проект «Чужий в селі», може, якій інший?

– «Чужий в селі» – звичайно, допоміг би такий проект. В подальшому було б гарно, якби він запустився.

 

ДОВІДКА

Проект «Чужий в селі» передбачає комплексну систему організаційних та практичних заходів, в основу якої покладено принцип негайного надходження, реєстрації та відповідного реагування на інформацію від населення громади.

Поліція пропонує жителям негайно повідомляти про сторонніх осіб, протиправні дії, конфліктні ситуації серед мешканців, появу в селі автотранспорту, який не належить мешканцям села, та іншу інформацію, яка, на думку особи, що її надає, може бути корисною для працівників поліції.

 

– Розкажіть про себе. Де навчалися, чим займалися? Який у Вас робочий день?

– Родом я з села Юр’ївка Царичанського району, закінчив Юр’ївську загальноосвітню школу, після чого пішов навчатися до Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. Після закінчення прийшов робити в Царичанське відділення поліції, дільничним офіцером поліції. Пропрацював майже три роки. Після чого почув про новий проект «Поліцейський офіцер громади» і вирішив спробувати пройти відбір.

Пройшов навчання – і зараз тут працюю.

 

ПОГ Олександр Сірий: «Люди не розвертаються спиною, а допомагають»

– Всім доброго дня! Мене багато вже хто знає, я надіюсь, з багатьма ще знайомимося. Мене зовуть Сірий Олександр Павлович, я працюю поліцейським офіцером громади (ПОГ) Царичанської ОТГ, а саме я обслуговую смт Царичанка. Це моя територія обслуговування, на якій я за кріплений і працюю постійно.

Мій кабінет знаходиться при селищній раді (ви знаєте, де вона), там вивіска є велика, тобто «промазати» мимо нього ніяк – там все видно.

Мої двері завжди відкриті. Кого що буде цікавити, в кого будуть які питання – завжди намагатимусь дати повну розвернуту відповідь, а якщо чогось не знаю – всі ми люди, ми все попутно будемо дізнаватись, тобто все, що вас цікавить, завжди можете прийти й запитати.

Стосовно мене. Я жив, виріс і живу в Царичанці, повністю корінний мешканець. Прийшов працювати в міліцію, з 2014 року працюю, потім перейшли в поліцію, зараз трапився пілотний проект «Поліцейський офіцер громади», я вирішив спробувати.

Був у нас відбір досить жорстокий, три типу тестування ми проходили, після тестування була співбесіда, на співбесіді були присутні, як колеги з Америки, зокрема, був, здається, колишній начальник, ну, як у нас начальник районного відділу, територіальної громади, тільки у них там – поліцейський дільниці.

Також на співбесіді були присутні керівники області, представники з Києва, тобто найвище керівництво, психологи. Задавався дуже великий ряд питань стосовно того «А як ви хочете працювати? Якими методами? Як ви будете боротись зі злочинністю? Як ви відноситесь до не розуміння, наприклад, з боку місцевого керівництва поліції, якщо будуть проблеми – як будете ви їх вирішувати?».

Тобто загал питань був настільки великий, що все навіть не запам’ятаєш, щоб так от переказати на словах. Після того, як ми пройшли всі ці співбесіди, тестування, після цього був один з заключних етапів нашого відбору – поліграф, як у нас називають, «детектор брехні».

На поліграфі задавався ряд питань, тестування на поліграфі проходило понад три години, в кого – менше, в кого – більше, дивлячись, в кого яка біографія. В мене біографія з 2014 року, не дуже велика, в мене тестування пройшло в 2 годинки, так швиденько й все.

Потім, коли ми приступили до навчання, з мого боку, хочу сказати, я дуже багато відвідав курсів підвищення кваліфікації, курсів стосовно, наприклад, попередження домашнього насильства в сім’ях. Взагалі, проходив багато курсів, починаючи ще з міліції, потім перейшли в поліцію. Тобто аспекти навчання в мене вже були, якесь бачення. Але коли ми прийшли сюди навчатись, саме на поліцейського громади, аспект навчання повністю перевернув мій світогляд навпаки. Тобто там було настільки доцільно все розказано, роз’яснено тобі, щоб людина, яка навіть прийшла не працюючи в поліції багато, зрозуміла, як потрібно працювати, які є методи, як можна допомогти.

Переважно, поліцейський громади буде нести службу сам на своїй дільниці. В нас, так як громада досить велика, на громаду 3 чоловіка. А є такі громади, де поліцейський офіцер ОТГ працює самотужки – йому об’яснили, хто саме йому може допомогти в його службовій діяльності. Це організації і навіть просто активні громадяни. Коли хлопці працюють на новій території, ще не знають назв вулиць, не знають всіх місцевих мешканців, то звертаються до таких активних. І люди не розвертаються спиною, а допомагають. Це дуже добре.

Ще стосовно навчання. Поліцейські офіцери громади проходили теоретичну базу, вона була досить короткою. Масштабною, але короткою. Багато відводилось саме на практику. Будь який спеціальний прийом або будь яка деескалація конфлікту, коли ми бачимо дві конфліктуючі сторони, і як цей конфлікт знизити, що потрібно зробити для того, щоб подавити агресію того чи іншого громадянина, як повинен повести себе поліцейський в тій чи іншій ситуації, – все проходили на практиці.

Якщо, наприклад, стоять чотири агресивні чоловіки, які можуть нести загрозу життю чи здоров’ю, твоєму або жителів навкруги, що потрібно робити? Показували навіть як потрібно рухатись, що потрібно сказати, як давати команди, яким голосом, яким тоном… І ці всі маленькі нюанси ми проходили, з самого початку майже і до закінчення навчання.

Потім, дуже сподобалось, що тренували, як і анонсували, американські колеги, і їх було досить багато. Був один з співзасновників цього проекту Майкл Ворт (старший радник з правоохоронних питань Департаменту юстиції США ICITAP Майкл Ворд – ред.), який також пропрацював територіальним поліцейським (в них це називається не «дільничні офіцери» чи «інспектори міліції», чи поліції, в них це називається – «територіальні поліцейські»). І ось, він будучи територіальним поліцейським дослужився до того, що став начальником відділу поліції місцевого, а потім його запросили, як у нас кажуть – «в область», і він став обласним начальником.

На даний час він зі своїми колегами, яких запрошують до нас в Україну, працюють в академіях поліцейських США, де навчають нових поліцейських.

Тренери розповідали про свій досвід, про свою роботу, навіть, багато хто розповідав про те, як він починав. Багато з них командирували не в ту місцевість, де вони проживали, а на інші американські громади. І вони туди прийшли працювати, не знаючи нікого. Ні місцевих мешканців, ні місцеву владу – нікого не знали. І вони нам розповідали, покроково, що вони робили, як вони налагоджували контакти, як завоювали авторитет серед населення, як вони з різних ситуацій виходили.

«Якщо ти приїхав в нову місцевість працювати, ти ні кого не знаєш, то робиш все для того, щоб узнати якнайбільше людей. Ти спочатку знайомишся з організаціями, з різними громадськими формуваннями, потім – з різними місцевими ланками влади», – казали тренери.

Майкл Ворт показував навіть ним розроблений бланк, свій старий блокнот з тих часів, як він прийшов працювати молодим поліцейським в нову громаду, ну, тобто в територіальну одиницю. Він показував свій блокнот, правда, на фотографіях, але було видно, як у нього все записано.

Наприклад, організація така-то, там працюють той-то і той-то, номери телефонів, потім він дізнавався, як вони переплітаються з поліцією, як можна з цією організацією взаємодіяти, і це ж по всім організаціям, як приватним, так і державним.

Майкл Ворт розповідав, що була така ситуація: о 3-й годині ночі була потрібна фізична сила, і дуже допомогли контактні телефони у його блокноті. Він розповідав нам про теорію розбитих вікон, що кожне велике правопорушення починається з маленького. Навіть одне розбите вікно чи випита пляшка пива в забороненому місці може призвести до того, що людина піде на крадіжку.

В кінці навчання у нас були іспити. Спочатку треба отримати допуск до іспиту, потім, коли ти маєш допуск, йдеш здавати іспит. Іспит проходив виключно в практиці, не було теорії, не було бумажнини, не було «сядь і напиши, як в інституті екзамен, тобі дали три питання – відповідай», ні, такого не було.

Все було на практиці і наближене до реальних подій. Ножі, пістолети, стартові пістолети – таке ж буває на практиці? Гранати були, були випадки масових заворушень, були масивні кровотечі (ми пройшли курси домедичної підготовки). Тобто в разі якоїсь небезпечної для здоров’я ситуації ми можемо надати людині першу домедичну допомогу до того, як приїде екіпаж швидкої медичної допомоги.

Всі, хто успішно склали фінальні випробування, були запрошені до міста Києва для того, щоб нам офіційно вручили сертифікати про закінчення навчання. Все здавалось добре, але один з нас не склав іспитів. Взагалі, відбір буй жорстокий: здається, на одне місце було 6 чоловік.

Потім, як пройшов перший відбір, відсіялось ще декілька людей, які не змогли витримати таку навалу знань, було досить тяжко.

 

ПОГ Олександр Сапай: «Мешканці громади всі – добрі люди»

– Я – Сапай Олександр Володимирович, старший лейтенант поліції. Працюю зараз в Царичанському райвідділенні поліції Новомосковського відділу. З 2011 по 2014 був на службі в внутрішніх військах, у частині 3021 м. Дніпро.

В 2015 році пішов до патрульної поліції, де прослужив 3 роки. В подальшому, почувши, що є такий проект «Поліцейський офіцер громади», подав заявку до вступу. Пройшов відповідні етапи відбору: це була медкомісія, це був поліграф і це була співбесіда. Все це успішно пройшов. І зараз стою перед вами поліцейським офіцером громади.

Ми вчилися 3,5 місяці в місті Дніпрі, в Державному університеті внутрішніх справ. Вчитися було нелегко. І фізкультурою ганяли, і навчанням, і тестами, відповідно, нормативними актами і законами. Все це вчили, все це проходили.

Зараз працюю тут дільничним офіцером поліції. В мене 10 сіл на обслуговуванні: Преображенка, Юр’ївка, Семенівка, Ненадівка, Гнатівка, Михайлівка, Червона Орілька, Заорілля, Прядівка, Пилипівка.

– Скільки ви провели в кімнаті з поліграфом?

– Години півтори, мабуть.

– Важка робота? Чим займаєтесь? Яка потрібна допомога від місцевих мешканців?

– Працювати приємно. Мешканці громади всі – добрі люди, всі ввічливі. Старости сіл теж відкликаються на наші прохання, допомагають. Кожен понеділок у нас тут «хозрозбор», такий собі «розбір польотів»: що за тиждень зробили, як працювали, скільки злочинів було, скільки викликів обслужили – звітуємо перед громадою, також звітуємо перед райвідділком, якому також безпосередньо підпорядковуємося.

 

Про дільниці царичанських ПОГ

Як ми вже інформували читачів раніше, суть реформи ПОГ у тому, що цей офіцер закріплений суто за своєю громадою, працює виключно на її території і там же проживає. Він обслуговує від 3 до 5 тисяч осіб і вирішує суто правові питання громадян.

Механізм реформи передбачає, що громади в подальшому зможуть шукати собі кандидатів на ці посади. Поліцейський офіцер стане повноправним представником своєї громади і звітуватиме він не тільки перед поліцейським керівництвом, але й перед самою громадою. Дніпропетровська область є першою, де почалось впровадження в роботу цього проекту. На цей час відповідно підготовлені поліцейські замінили собою дільничних у 22 об’єднаних територіальних громадах. Вони постійно перебуватимуть в ОТГ, періодично з’являючись до відділу поліції для звіту чи отримання настанов. Комунікація поліцейських з керівництвом відбувається з використанням електронних засобів зв’язку.

Перша дільниця ПОГ Царичанської ОТГ – це територія смт Царичанка, і обслуговує її ст. лейтенант поліції О.П. Сірий.

До другої дільниці входять села Юр’ївка, Ненадівка, Преображенка, Семенівка, Прядівка, Михайлівка, Гнатівка, Заорілля, Червона Орілька та Пилипівка – її обслуговує ст. лейтенант поліції О.В. Сапай.

Третя дільниця включає села Бабайківка, Вербове, Івано-Яризівка, Кущівка, Новостроївка, Драгівка, Дубове, Калинівка, Лисківка, Селянівка, Тарасівка, Турове, – її обслуговує старший лейтенант поліції С.А. Мегець.

 

 

Громадою в центрі селища Царичанка та села Преображенка виділені приміщення для поліцейської станції. Приміщення забезпечені необхідним комплектом умеблювання, металевою шафою та інвентарем, а також комп’ютерною оргтехнікою та витратними матеріалами.

Звичайно, список обов’язків офіцерів чималий – це і патрулювання території, і протидія крадіжкам, і профілактична робота з населенням, але головною метою своєї роботи на цей час самі офіцери вважають завоювання довіри громадян.

З метою визначення, наскільки жителі Царичанки обізнані у питаннях реформи поліції, проведене соціологічне дослідження. Опитано 69 респондентів, з них: 49% чоловіки (34 особи) та 51% жінки (35). За віковою нормою респондентів: молодь складала 46% (32), люди середнього віку – 36% (25), особи похилого віку – 17% (12).

 

Опитування проводить Наталія Скрипаль

 

Опитування проводить Вадим Чепурко

 

Ступінь довіри мешканців громади до роботи Нацполіції можна оцінити як «скоріше довіряють», оскільки позитивні оцінки надали 77% (53 мешканці) і, відповідно, 23% опитуваних (16) надали негативну оцінку.

Переважна кількість респондентів 74% (51 особа) відповіли, що вони знають про проект «Поліцейський офіцер громади», при цьому 72% (50) також знають імена і прізвища офіцерів та їх телефони або вже бачили їх в обличчя.

За час роботи офіцерів поліції 8 осіб з числа опитуваних звертались до них для ви рішення своїх питань та всі залишились задоволеними результатами дій офіцерів.

Оцінка рівня особистої безпеки жителів села свідчить, що серед опитуваних 59% (41 особа) відчувають себе швидше безпечно або цілком безпечно, 22% (15) – відчувають себе швидше в небезпеці, а у 19% (13) з оцінкою вони не визначились.

На думку 25% (17 осіб) рівень безпеки життя в ОТГ за останні два місяці покращився, 54% (37) вважають, що він не змінився, в одному випадку (1%) відмітили погіршення рівня безпеки і 20% (14) з відповіддю не ви значились.

Серед опитуваних небезпечними факторами для себе та своїх близьких 13% (9 осіб) назвали можливість нападу хуліганів, 65% (45) – крадіжки особистого майна з будинків чи квартир, 11% (8) – вуличні пограбування. 1% (1 особу) тривожить можливість стати жертвою злочинів на сексуальному ґрунті і 3% (2) до таких факторів віднесли домашнє насильство.

Також 23% (16 осіб) до найнебезпечних факторів віднесли ДТП і 9% (6) – викрадення автомототранспорту. Крім того, один респондент до небезпечних факторів відніс телефонне шахрайство та шахрайство в мережі «Інтернет».

РЕСПОНДЕНТИ ВИСЛОВИЛИ НАСТУПНІ ПОБАЖАННЯ СВОЇМ ПОЛІЦЕЙСЬКИМ ОФІЦЕРАМ:

* добросовісно виконувати свої посадові обов’язки та відповідально ставитись до виконання завдань;

* здоров’я, витримки, не зловживати службовим становищем;

* частіше спілкуватись з людьми, проводити бесіди та зустрічі з мешканцями громади, а також з неповнолітніми в учбових закладах;

* постійно патрулювати територію, особливо в місцях скупчення молоді, у вечірній час, а також на центральних вулицях, на яких пожвавлений рух автотранспортних засобів; *

у цілях кращого забезпечення правопорядку на території громади провести роботу серед активних місцевих мешканців з метою створення громадського формування типу «муніципальна дружина» – для спільного патрулювання, припинення незаконної торгівлі та інших правопорушень;

* активізувати свою роботу в напрямку боротьби з крадіжками та наркозлочинністю;

* здійснювати постійний контроль за торгівельними закладами та кафе в центрі смт. Царичанка, особливо у вечірній час у вихідні дні тижня, під час збору молоді, з метою недопущення продажу алкогольних напоїв та цигарок неповнолітнім.

При відкритому обговоренні впровадження на практиці реформи «Поліцейський офіцер громади», яке проводилось в формі дискусії «відкритий мікрофон» за участю керівництва та активу громади, поліцейських офіцерів, журналістів та мешканців селища Царичанка, висвітлені питання щодо цілі самої реформи та ситуації з безпекою в ОТГ.

Учасники обговорення отримали можливість особисто задати запитання різного характеру офіцерам, а також внести пропозиції щодо поліпшення у сфері безпеки та висловити по бажання.

Самі місцеві мешканці не аби як зацікавлені в успішній реалізації проекту. За результатами зустрічі маємо впевненість, що успішна реалізація цієї реформи дасть можливість забезпечити належний порядок в громаді і покращить спроможність місцевого самоврядування у забезпеченні порядку та безпеки громадян.

 

Староста Володимир Лях: «До цього часу, поліція бувала у нас дуже рідко»

– Я – староста Михайлівського старостинського округу Царичанської селищної ОТГ Лях Володимир Іванович, працюю третій рік.

В цьому році у нас запрацював проект «Поліцейський офіцер громади». Проект дуже потрібний, я так вважаю. І не тільки я, а й жителі громади, так як на сьогоднішній день, до цього часу, поліція бувала у нас дуже рідко. Хоч і викличеш – а коли вони приїдуть у наше віддалене село за 25 кілометрів від центру громади…

Тому було дуже важко. Зараз це виходить дуже швидко, і старості допомога велика, тому що на всі виклики, які жителі громади роблять, поліцейські ОТГ зразу виїжджають. Чи бійка, чи сварка в сім’ї, чи сварка між сусідами, чи неубрана територія та санітарній стан неналежний – викликають в любих випадках зараз.

У нас працює Сапай Олександр Володимирович, поліцейський офіцер громади, який своєчасно завжди приїжджає на всі виклики. В нього є дні прийому. Якщо питання не термінові – це в день прийому, раз на тиждень.

Тому наш старостинський округ підтримує цей проект, дуже добре відноситься до цього проекту. Треба розвівати його й надалі.

 

Людмила Чернявська, місцева активістка: «Виносимо вдячність нашим поліцейським офіцерам!»

– Нашому селу, мабуть, найбільше поталанило, тому що в селі у нас розташована поліцейська станція, яка є базою для двох офіцерів: старшого лейтенанта Мегеца Сергія Андрійовича і старшого лейтенанта Сапая Олександра Володимировича. Можливо їм також в нас легше працювати, бо Мегец був дільничним до цього часу на нашій території, а Сапай – випускник нашої школи. В тому плані, що знають людей, тому й легше працювати.

Хочу сказати, що ми дуже задоволені діяльністю цих офіцерів, офіцери відповідальні, завжди прислухаються до думки односельців, зважають на їхні прохання. Якщо безпосередньо люди не можуть, особливо старшого віку, звернутися, – тому що, наприклад, телефону не знають, хоча телефони є і на поліцейській станції, і газети друкували, – звертаються до мене, я передаю телефони.

Вони проводять профілактичну роботу серед населення. Ви знаєте, в кожному селі є сім’ї, які недобросовісно відносяться до виконання своїх батьківських обов’язків, тому в окремих сім’ях часті гості ці офіцери.

І навіть якщо питання стосується наведення санітарного стану, і тут є також недобросовісні у нас мешканці, ми також звертаємося. Приймають міри, і потім говорять: завдання, чи прохання – виконане. Таким чином підтримується належний порядок.

Тому від мешканців нашого старостинського округу Юр’ївського і жителів села Преображенка виносимо вдячність нашим поліцейським офіцерам! Вважаємо, що проект потрібний, і, я думаю, ми й подальше будемо так тісно співпрацювати з нашими поліцейськими – поліцейськими нашої громади.

Лонгрід підготували
керівниця проекту ГО «ЛАРП» «Мультимедійна інформаційна кампанія «Поліцейський офіцер нашої громади» у 10-х громадах на території Дніпропетровської області» Наталія Скрипаль, експерт-консультант проекту, полковник міліції Вадим Чепурко, відеооператор-відеорежисер В’ячеслав Хорошун, журналісти Антон Філіппов, Олена Гарагуц, Петро Грицаюк

Повний запис дискусії «Відкритий мікрофон» у Царичанській селищній об’єднаній територіальній громаді – тут.

 Мультимедійна інформаційна кампанія «Поліцейський офіцер нашої громади» ГО «ЛАРП» у 10-х громадах на території Дніпропетровської області стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданої за проектом USAID «Медійна програма в Україні», який реалізує міжнародна організація Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «ЛАРП» і необов'язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

3622