Лица ТВ
26.12.2019 16:57

«Деякі кажуть: «Що ти на нього дивишся? Візьми дубинку – дай йому проміж глаз»

Особлива увага ПОГ з Магдалинівського району – боротьбі з крадіжками.

Поліцейський офіцер Личківської громади Євген Романенко: «Люди розуміють: я тут»

(виступ Євгена Романенка на заході «відкритий мікрофон»):

– Я – поліцейський офіцер Личківської громади. На початку цього року мені запропонували прийти на цю посаду і я подав заявку. Пройшов відповідний конкурс, який складався з трьох етапів: це тестування, потім – детектор брехні та співбесіда, в тому числі з нашими американськими колегами.

І з лютого я почав навчатися на базі Дніпропетровського держуніверситету внутрішніх справ. Серед основних дисциплін 4-місячного навчання: протидія злочинності, протидія адміністративним правопорушенням, безпека дорожнього руху, контраварійне водіння автомобілю. Отримали навички поводження зі зброєю, пройшли курси стрільб.

 

Поліцейські станція знаходиться у селі Бузівка

 

Кабінет ПОГ теплий та охайний

 

Вміємо поводжуватися з новітніми спецзасобами, яких до цього в поліції в нас не було. Також володіємо прийомами рукопашного бою.

Наші колеги з Канади і США навчили нас такому новому для нашої поліції як Community Policing. Це взаємодія поліції та громади. Вони проводили тренінги, семінари.

 

ЦИТАТА

«Суть Community Policing полягає в налагодженні партнерських відносин між по ліцейськими, громадою та місцевою владою, де кожен усвідомлює відповідальність за власну безпеку, а поліція у своїй діяльності відштовхується від конкретних потреб громадян.

Ідея взаємодії поліції з громадянами «по-новому» виникла в США в 60-х роках минулого століття, як один з наслідків всеохопного Руху за громадянські права. Вже у 80-х оформлена концепція отримала назву community policing, а в 90 х була закріплена на законодавчому рівні.

Чим відрізняється СоР від традиційної роботи поліцейських? Головна задача класичного поліцейського – реагувати на вже скоєні злочини та карати винних. Мета ж офіцерів community policing – разом із громадою творити та підтримувати безпечне та впорядковане соціальне середовище. Себто не наглядати за громадою, а бути її невід’ємною частиною».

Центр інформації про права людини

 

Я почав працювати з червня. Проблем дійсно багато в громаді, злочинність в наявності, як і будь-де в державі. З початку роботи ми почали активно викорінювати цю проблему.

Проводили обшуки з метою ви явлення нарковмісних рослин, з метою не допущення насадження нарковмісних рослин. Провели п’ять обшуків, чотири з яких дали результати. Осіб було притягнуто до кримінальної відповідальності, вилучено нарковмісні рослини, нарковмісні речовини.

Розкрили декілька крадіжок майна, допомогли людям повернути майно.

Активно займаюсь протидією домашньому насильству – 7 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності і застосовано нововведення: терміновий заборонний припис, який ми виписували особам-кривдникам, забороняючи їм перебувати в одному приміщенні з жертва ми протягом 10-ти діб.

Декілька слів з приводу побажань до мене, що висловлювалися личківцями при соціологічному опитуванні: бути жорстким. Ті методи, які використовувались на початку 90-х, на сьогоднішній день вони є незаконними. І якщо працювати такими методами, то не порушник буде на лаві під судних, а першим там буду я.

Ми повинні діяти в рамках Закону. Застосування сили, спеціальних засобів, вогнепальної зброї можливе при конкретно визначених підставах.

Деякі кажуть: «Що ти на нього дивишся? Візьми дубинку – дай йому проміж глаз». Цього не можна робити, є певні чітко визначені підстави застосування спецзасобів, яких ми повинні дотримуватися.

Також, мною створена у месенджері Viber група «Безпечне село», де кожен мешканець громади може поділитися проблемами, які його хвилюють в плані безпеки, висловити якийсь зауваження нашій роботі. І це на даний час допомагає більш оперативно реагувати на будь які проблеми.

З початку роботи мною роздавалися візитівки всім мешканцям нашої громади. Листи, розроблені нашими колегами з програми ICITAP (Міжнародна програма підвищення кваліфікації для органів кримінального розслідування Департаменту юстиції США – ред.), надсилались мешканцям громади, щоб познайомити їх з поліцейським офіцером громади.

І дуже багато людей почали телефонувати безпосередньо мені, а не на Службу «102». Я вважаю, що це певний рівень довіри, що люди розуміють: я тут, на місті і зможу приїхати до них швидше, ніж це зроблять колеги з Магдалинівського відділення поліції. Я вважаю, що це дуже непогано.

Також поліції виділено автомобіль з відповідним обладнанням: бензопила, гідрокусачки, трос для буксирування та багато інших інструментів, які допомагають у роботі.

Громадою виділено кабінет з технічним обладнанням: новий комп’ютер, принтер. Все, щоб ми могли працювати, щоб не було, як раніше, коли дільничному доводилося за свої гроші купляти папір та шукати, де щось роздрукувати, де відксерити. Зараз ми всім забезпечені.

Нас забезпечують паливом. Пригадую, як я почав працювати ще в міліції тодішній, в 2013-му році, і в мене день починався з того, що я думав, де взяти бензин, щоб поїхати на виклик. Зараз цієї проблеми немає.

Звісно, багато проблем з дрібними крадіжками у селі. Ми це намагаємось вирішувати, але не все залежить виключно від поліції, бо ще є прокуратура, є суди, які, я вважаю, на даний час дуже… «гуманні».

Перевіряємо сім’ї, які опинилися в складних життєвих обставинах (СЖО), разом з працівниками соціальних служб. Проводимо зустрічі з дітьми у школах, розповідаємо їм про правила поведінки, на дорозі як себе поводити, у побуті, у шкільний час, у позашкільний час. Розповідаємо дітям та учасникам освітнього процесу про булінг, тобто цькування. Був винесений окремий протокол по булінгу, який розглянутий судом, і батьки хлопця, що вчиняв булінг, вже сплатили штраф по даному протоколу.

В принципі, все.

Я надіюсь на нашу подальшу взаємодію. Дуже хотів би вам подякувати, що ви всі активні, що ви не проходите осторонь якихось проблем, повідомляєте, залучаєтесь понятими. Мабуть, вже всі працівники сільської ради, шкільні працівники, дитячих навчальних закладів взяли участь у якості понятих при кримінальних провадженнях, при обшуках, при якихось слідчих діях.

Дякую за вашу небайдужість за вашу активну громадську позицію!

 

 

Чуприна Анатолій Григорович, голова Личківської ОТГ: «Хай Євгену Віталійовичу щастить на цій нелегкій ниві!»

– В минулому році ми підписали меморандум з Головним управлінням Національної поліції (ГУНП) в Дніпропетровській області. І всіх пункти, які були в меморандумі зазначені, ми виконали. Тобто, ми виконали свої, а ГУНП виконало свої.

Коли ми говоримо зараз про те, краще стало чи гірше… Я вважаю, що все в нашому житті пізнається в порівнянні, і коли я, як голова громади, нашого дільничного інспектора поліції бачив зовсім не часто, то мешканці наші зовсім не бачили. І якщо в нас, не дай Бог, щось траплялося, завжди приїжджала опергрупа, займалась цими питаннями.

Зараз дільничний інспектор (поліцейський офіцер громади – ред.), дійсно, він є мобільний, він є місцевий. Єдиний, мабуть, мінус – у тому, що він один. Сіл вісім, і працювати йому доволі важко. Звісно, хотілося б, щоб роботи у дільничного було якомога менше. Але життя – воно таке, що відбуваються різні події, ч сом не зовсім приємні, тому, як говорять, як припече, ми звертаємось до лікаря, до дільничного, до кого тільки можна за допомогою.

Я вважаю, як би там не було, проєкт «Поліцейський офіцер громади» – він дуже правильний, дуже своєчасний. І ми не могли від нього відмовитися. Були заінтересовані ми в першу чергу, щоб в нас був дільничний свій, і щоб він мав свій транспорт і забезпечений був, тому ми, зі свого боку, – виконавчий комітет, депутатський корпус, – до цього налаштовані позитивно і допомагаємо дільничному у наших компетенціях. І зимні шини придбали, і допомагаємо паливно-мастильними матеріалами. Співпрацюємо з дільничним круглі сутки.

В кожного з нас є якісь плюси і якісь мінуси. Всі ми люди, тому помилки робимо всі ми.

Хотілося б дійсно побажати нашому дільничному, Євгену Віталійовичу, щоб в подальшому він набирався досвіду, впевненості, і хай йому щастить на цій нелегкій ниві!

 

Буряк Лариса Сергіївна, заступник голови з питань діяльності виконавчих органів: «Як «За стеклом»

– Ми вдячні за цей проєкт. Тому, що ми перша громада в нашому районі, і перший рік ми працюємо. В нас тяжка ситуація, бо ми – най віддаленіші населені пункти: 50 кіло метрів від Магдалинівки. Поки доїде поліцейський, то тут вже нічого шукати. Так, до Євгена Віталійовича від мешканців громади багато побажань, чому? Тому, що він перший. Ми – перша громада, він – перший поліцейський громади. Як «За стеклом» – всі дивляться, всі аналізують, рахують кошти, які ми витрачали.

Тож я бажаю поліцейському нашої ОТГ впевненості. Дійсно, роботи багато, але «упорство и труд всё перетрут».

Дякую.

 

Про побажання личківців у сфері безпеки

Для проведення відкритого обговорення втілення реформи Національної поліції журналісти Громадської організації «Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров’я» (ГО «ЛАРП») другого грудня відвідали Личківську сільську об’єднану територіальну громаду Магдалинівського району нашої області.

Створена вона 21 квітня 2018 року і до її складу входить 3 старостинські округи, в числі яких – 8 населених пунктів з чисельністю населення майже 5.300 осіб. На території громади в поточному році приступив до роботи поліцейський офіцер громади (ПОГ) – капітан поліції Романенко Євген Віталійович. В правоохоронних органах він проходить службу з 2013 року, має досвід роботи в патрульній службі та на посаді дільничного. Офіцер забезпечений новим службовим автомобілем Renault Duster, планшетом, новою формою. ПОГ має більш ширші повноваження (у порівнянні з дільничними) і завжди працює поруч із мешканцями на своїй дільниці.

Дільниця Романенка включає до себе територію сіл Личкове, Великокозирщина, Бузівка, Йосипівка, Ковпаківка, Гавришівка, Зоряне та селища Приорільське. Громадою на другому поверсі будівлі старостату у с. Бузівка виділене відремонтоване та забезпечене необхідним комплектом умеблювання, інвентарем, комп’ютерною оргтехнікою та витрат ними матеріалами приміщення для поліцейської станції.

Список обов’язків офіцера чималий – це і патрулювання території, і боротьба з крадіжками, і профілактична робота з населенням, але сам він у своїй роботі головною метою вважає завоювання довіри громадян.

 

 

З метою визначення, наскільки жителі Личківської громади обізнані у питаннях реформи поліції, проведене опитування мешканців громади. Всього опитано 30 респонденів, з них: 20% чоловіки (6 осіб) та 80% жінки (24). За віковою нормою респондентів: молодь складала 37% (11), люди середнього віку – 37% (11), особи похилого віку – 26% (8).

Ступінь довіри мешканців громади до роботи Нацполіції можна оцінити як «скоріше довіряють», оскільки позитив ні оцінки надали 87% (26 мешканців) і, відповідно, 13% опитуваних (4) надали негативну оцінку.

Переважна кількість респондентів 80% (24) відповіли, що вони інформовані про проект «Поліцейський офіцер громади», при цьому 100% опитаних (30) знають ім’я і прізвище офіцера та його телефон або вже бачили його в обличчя. За час роботи офіцера поліції 5 осіб з числа опитуваних звертались до нього для вирішення своїх питань, при цьому всі п’ятеро залишились повністю задоволеними результатами дій офіцера.

Оцінка рівня особистої безпеки жителів Личківської ОТГ свідчить, що серед опитуваних 56% (17 осіб) відчувають себе швидше безпечно або цілком безпечно, 20% (6) – відчувають себе швидше в небезпеці та 24% (7) з оцінкою не визначились. На думку 40% (12 осіб) рівень без пеки життя в ОТГ за останні три місяці покращився, 47% (14) вважають, що він не змінився, погіршення рівня безпеки ніхто не відмітив і 13% (4) з відповіддю не визначились.

Серед опитуваних найнебезпечнішими факторами для себе та своїх близьких 27% (8 осіб) назвали можливість нападу хуліганів, 93% (28) – крадіжки особистого майна з будинків чи квар тир, 10% (3) – вуличні пограбування, 3% (1 особу) тривожить можливість ста ти жертвою злочинів на сексуальному ґрунті і 10% (3) до таких факторів від несли домашнє насильство. Також 17% (5 осіб) до найнебезпечніших факторів віднесли ДТП і 10% (3) – викрадення автомототранспорту.

Респонденти висловили наступні по бажання своєму поліцейському офіцеру:

* здоров’я, витримки, відповідальності, постійно працювати над підвищенням особистих моральних якостей;

* добросовісно виконувати свої посадові обов’язки, не зловживати службовим становищем;

* більше спілкуватись з населенням, проводити зустрічі та роз’яснювальні бесіди з молоддю;

* у цілях кращого забезпечення правопорядку клопотати перед місцевою владою щодо встановлення в сільських центрах камер відеоспостереження;

* більше часу приділяти патрулюванню території, а особливу увагу – боротьбі з крадіжками.

При відкритому обговоренні впровадження на практиці реформи «Поліцейський офіцер громади», яке проводилось в формі дискусії «відкритий мікрофон» за участю голови Личківської ОТГ Чуприни Анатолія Григоровича, активу громади, поліцейського офіцера, журналістів та мешканців с. Личкове, висвітлені питання щодо цілі самої реформи та ситуації з безпекою в ОТГ.

Керівництво та самі мешканці громади задоволені роботою поліцейського офіцера. Після того, як він приступив до роботи, і порядку стало більше, і люди стали відчувати себе більш захищеними від можливих протиправних посягань.

Учасники обговорення отримали можливість особисто задати запитання різного характеру офіцеру, а також внести свої пропозиції щодо поліпшення у сфері безпеки. За результатами опитування жителів, обговорення реформи, під час зустрічі та спілкування з активом громади і самим офіцером, складається позитивне враження від ходу впровадження цього проекту в Личківській ОТГ.

Керівництво громади, офіцер та самі місцеві мешканці зацікавлені в успішній реалізації проекту, про це свідчать результати їх співпраці та високий рівень взаєморозуміння. І хоча Личківську громаду не можна назвати найзаможнішою в нашій області, однак свої зобов’язання в рамках меморандуму з ГУ Нацполіції в області щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення проекту громада виконала в повному обсязі.

Маємо тверду впевненість, що успішна реалізація цієї поліцейської реформи дасть можливість забезпечити належний порядок у Личківській ОТГ і покращить можливості місцевого самоврядування щодо забезпечення порядку та безпеки своїх громадян.

Бажаємо керівництву громади та по ліцейському офіцеру успіхів на шляху до реалізації реформи та легкості в досягненні цілей!

Лонгрід підготували
керівниця проекту ГО «ЛАРП» «Мультимедійна інформаційна кампанія «Поліцейський офіцер нашої громади» у 10-х громадах на території Дніпропетровської області» Наталія Скрипаль, експерт-консультант проекту, полковник міліції Вадим Чепурко, відеооператор-відеорежисер В’ячеслав Хорошун, журналісти Антон Філіппов, Олена Гарагуц, Петро Грицаюк

Повний запис дискусії «Відкритий мікрофон» у Личківській сільській об’єднаній територіальній громаді – тут.

Мультимедійна інформаційна кампанія «Поліцейський офіцер нашої громади» ГО «ЛАРП» у 10-х громадах на території Дніпропетровської області стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданої за проектом USAID «Медійна програма в Україні», який реалізує міжнародна організація Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «ЛАРП» і необов'язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

2621